Toyota AE86: Kultovní automobilový model od Toyoty, který stále žije

Toyota AE86 je jedním z nejikoničtějších automobilových modelů od japonské automobilky Toyota. Tento kompaktní sportovní vůz byl vyráběn v letech 1983 až 1987 a dodnes si udržuje svou popularitu mezi automobilovými nadšenci po celém světě. Toyota AE86 je známá pro své skvělé jízdní vlastnosti a jedinečný design, který ji řadí mezi kultovní vozy. V tomto článku se podrobně podíváme na historii, technické specifikace, výkon, design a popularitu tohoto legendárního modelu od Toyoty.

Historie a vývoj modelu Toyota AE86

Historie a vývoj modelu Toyota AE86 sahá až do 80. let minulého století. Tento kultovní automobil byl představen v roce 1983 jako součást modelové řady Corolla. AE86 byl vybaven dvoulitrovým čtyřválcovým motorem s výkonem 130 koní, který byl umístěn vpředu a poháněl zadní kola. Tento inovativní koncept nazvaný "FR" (Front Engine Rear Wheel Drive) přinesl skvělé jízdní vlastnosti a zábavnou dynamiku. AE86 se stal oblíbeným mezi motorsportovými nadšenci díky svému agilnímu chování na silnici a schopnosti driftu. V průběhu let se model postupně vyvíjel, přičemž nejznámější verzí je Sprinter Trueno GT-APEX, která se stala ikonou díky svému vzhledu s charakteristickou zadní klapkou a červenobílou barvou. Celkově lze říci, že historie a vývoj modelu Toyota AE86 je plná úspěchů a inovací, které dodnes inspirovaly mnoho automobilových nadšenců po celém světě.

Technické specifikace Toyota AE86

Technické specifikace Toyota AE86 jsou zcela v souladu s očekáváním od tohoto kultovního modelu. Tento sportovní vůz je poháněn čtyřválcovým motorem o objemu 1,6 litru. Jeho maximální výkon dosahuje 130 koní při 6600 ot./min a maximální točivý moment je 148 Nm při 5200 ot./min. Přenos výkonu na zadní kola zajišťuje manuální pětistupňová převodovka, která umožňuje rychlé a precizní řazení. Díky své lehké konstrukci váží Toyota AE86 pouze kolem 950 kg, což se pozitivně projevuje na jejích jízdních vlastnostech. Svého času byla tato Toyota schopna zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 9 sekund, což bylo velmi respektované číslo pro automobil té doby.

Výkon a jízdní vlastnosti Toyota AE86

Toyota AE86 je známá svým výkonem a skvělými jízdními vlastnostmi. Tento kultovní automobil je poháněn motorem 4A-GE, který poskytuje výkon 128 koní při 6600 ot./min. Díky nízké hmotnosti a zadnímu pohonu se Toyota AE86 stala oblíbenou volbou pro sportovní řidiče.

Důležitou součástí jeho vynikajících jízdních vlastností je také perfektně vyvážené podvozek. Toyota AE86 má nízké těžiště a pevnou karosérii, což zajišťuje precizní ovladatelnost a skvělé držení na silnici. Své schopnosti ukázal i ve světě motorsportu, kde se stal oblíbeným vozem pro driftování.

Navzdory tomu, že Toyota AE86 nemá obrovský výkon, dokáže nabídnout nezapomenutelné zážitky za volantem. Jeho agilní chování a rychlá reakce na řidičovy příkazy dělají z tohoto modelu opravdovou radost pro každého nadšence do sportovního řízení.

V kombinaci s manuálním šestistupňovým převodovkou se Toyota AE86 stává dokonalým nástrojem pro sportovní jízdu. Přesné řazení a krátké převodové poměry umožňují rychlé zrychlení a dynamické projíždění zatáček.

Celkově lze říci, že výkon a jízdní vlastnosti Toyota AE86 jsou na špičkové úrovni. Tento automobil je schopen poskytnout nezapomenutelný zážitek za volantem a to i po mnoha letech od svého uvedení na trh.

Design a interiér Toyota AE86

Interiér modelu Toyota AE86 je jednoduchý a funkční. Přední sedadla jsou sportovně tvarovaná a poskytují vynikající boční vedení. Volant je menší velikosti, což zvyšuje pocit ovládání vozu. Palubní deska je přehledná s dobře umístěnými ovládacími prvky. V interiéru dominuje černá barva, která dodává vozu sportovní vzhled.

Přestože interiér Toyota AE86 nenabízí luxusní prvky, je ergonomicky navržen tak, aby řidič měl veškeré potřebné informace a ovládání při ruce. Pocit z jízdy je důležitým prvkem tohoto kultovního modelu a interiér přispívá k celkovému zážitku.

Toyota AE86 nabízí také dostatek prostoru pro cestující i jejich zavazadla. Zadní sedadla lze sklopit, čímž se zvětší prostor pro nákup či delší cesty.

Celkově lze říci, že design interiéru Toyota AE86 je jednoduchý, avšak funkční a zaměřený na maximální pohodlí řidiče. Tento design spolu s vynikajícím pocitem z jízdy přispívá k popularitě tohoto kultovního automobilového modelu.

Popularita a dědictví modelu Toyota AE86

Popularita a dědictví modelu Toyota AE86 je nezpochybnitelné. Od svého uvedení na trh v roce 1983 si získal velkou oblibu mezi automobilovými nadšenci po celém světě. Jeho jedinečný pohon zadních kol, lehká karoserie a skvělé jízdní vlastnosti ho předurčily k úspěchu.

Toyota AE86 se stal ikonou driftování, což je motoristická disciplína, která spočívá ve záměrném vyklouznutí zadních kol při průjezdu zatáčkami. Díky svému perfektnímu vyvážení a agilnímu řízení se AE86 stalo oblíbeným vozem mezi profesionálními i amatérskými driftovacími jezdci.

Dědictvím modelu AE86 jsou také různé úpravy a tuningové možnosti. Mnoho majitelů si upravuje tento model podle svých představ a vytvářejí tak unikátní exempláře s vysokým výkonem. To dokazuje, že i po více než 30 letech od jeho uvedení na trh stále žije vášeň pro tento kultovní automobil.

Toyota AE86 má také silný vliv na automobilovou kulturu. Stal se inspirací pro mnoho jiných automobilových výrobců, kteří se snažili vytvořit podobné sportovní vozy. Jeho jedinečný design a charakteristický zvuk motoru jsou stále oblíbené mezi fanoušky rychlých vozů.

Celkově lze říci, že popularita a dědictví modelu Toyota AE86 je neoddiskutovatelné. Jeho jedinečné vlastnosti, skvělé jízdní vlastnosti a ikonický status ho udržují na špičce zájmu automobilových nadšenců po celém světě. Je to automobil, který stále žije a bude žít ještě dlouho.

Cena a dostupnost Toyota AE86 na trhu

Toyota AE86 je dnes velmi žádaným autem mezi sběrateli a automobilovými nadšenci. Díky svému kultovnímu statusu a omezené produkci je však cena tohoto modelu poměrně vysoká. Průměrná cena za zachovalý exemplář se pohybuje kolem 500 000 Kč, avšak vzácné a perfektně zachované kusy mohou dosahovat cen i přes 1 milion Kč.

Dostupnost Toyota AE86 na trhu je omezená, protože se jedná o starší model, který již není vyráběn. Existuje však možnost zakoupit si použitého AE86 od soukromých prodejců nebo prostřednictvím specializovaných prodejen s veterány. Je třeba mít na paměti, že čím lépe zachovalý a vzácný model chcete, tím vyšší bude jeho cena.

Přestože je Toyota AE86 cenově náročná a obtížně dostupná, stále existuje skupina nadšenců, kteří jsou ochotni investovat do tohoto kultovního vozu. Pro tyto fanoušky znamená AE86 více než jen automobil - je to symbol rychlosti, zábavy a technické dokonalosti.

Model Toyota AE86 je stále oblíbený mezi automobilovými nadšenci z několika důvodů. Za prvé, jeho jedinečný pohon zadních kol a skvělé jízdní vlastnosti poskytují nezapomenutelný zážitek za volantem. Dále, díky svému kompaktnímu designu a lehké konstrukci je AE86 velmi obratný a agilní ve městě i na okruhu. Navíc, model AE86 se stal ikonou díky své účasti v populárním anime seriálu "Initial D", který přilákal novou generaci fanoušků.

Dalším faktorem, který přispívá k popularitě AE86, je jeho spolehlivost a trvanlivost. Tento model byl vyroben s precizností a kvalitou, které jsou charakteristické pro Toyotu. Mnoho majitelů AE86 si pochvaluje minimální problémy s mechanikou a snadnou údržbu.

Navzdory tomu, že Toyota AE86 byla vyrobena před více než 30 lety, stále je možné najít dobře udržované exempláře na trhu s ojetými vozidly. Cena těchto aut se v posledních letech zvyšuje kvůli rostoucí poptávce ze strany sběratelů a nadšenců.

Celkově lze říci, že model Toyota AE86 si získal své místo v historii automobilů díky svému jedinečnému designu, skvělým jízdním vlastnostem a popularitě mezi fanoušky. Je to kultovní automobilový model, který stále žije a nadále inspiruje nové generace automobilových nadšenců.

Publikováno: 29. 01. 2024

Kategorie: auta

Autor: Eliška Nováková

Tagy: toyota ae86 | automobilový model od toyoty