Mercedes-Benz G: Terénní legenda stále v plné síle

Mercedes Benz G

Ikona terénu od Mercedesu

Mercedes-Benz třídy G, známý také jako "Géčko", je už po desetiletí ikonou terénu. Jeho hranatý design a robustní konstrukce z něj dělají nezaměnitelný symbol luxusu a odolnosti. Původně navržený pro vojenské účely, G-Wagen, jak se mu také přezdívá, si rychle získal popularitu i mezi civilisty, kteří ocenili jeho schopnosti v terénu a nekompromisní charakter.

Dnes je Mercedes-Benz třídy G k dispozici v široké škále motorizací, od výkonných benzínových motorů V8 až po úspornější naftové agregáty. Interiér vozu je synonymem luxusu a komfortu, s prvotřídními materiály a nejmodernějšími technologiemi.

I přes svůj luxusní charakter neztratil Mercedes-Benz třídy G nic ze svých terénních schopností. Díky pohonu všech kol, uzávěrkám diferenciálů a odolnému podvozku si poradí i s těmi nejnáročnějšími terénními podmínkami. Ať už se jedná o jízdu v hlubokém bahně, šplhání po skalách nebo brodění řekou, "Géčko" vás nikdy nenechá na holičkách.

Mercedes-Benz třídy G je zkrátka ikonou, která odolává zubu času. Jeho nadčasový design, luxusní interiér a nekompromisní terénní schopnosti z něj dělají legendu, která i nadále fascinuje automobilové nadšence po celém světě.

Historie legendy: Od armády k luxusu

Mercedes-Benz třídy G, známý také jako "Géčko", má bohatou historii sahající až do roku 1979. Původně navržený jako odolný terénní vůz pro armádu, G-Wagen, jak se mu také říkalo, si brzy získal popularitu i mezi civilisty. Jeho robustní konstrukce, spolehlivost a impozantní schopnosti v terénu z něj udělaly legendu. V průběhu let prošel Mercedes-Benz třídy G řadou inovací a modernizací, které dále posílily jeho pověst luxusního a schopného vozu.

Zatímco původní modely byly spíše spartánské, dnešní "Géčka" nabízejí luxusní interiér s nejmodernějšími technologiemi a komfortem. Přesto si zachovávají svůj charakteristický hranatý design a nekompromisní terénní schopnosti. Mercedes-Benz třídy G se stal ikonou stylu a symbolem úspěchu, který oslovuje širokou škálu zákazníků, od dobrodruhů po celebrity.

Charakteristický design: Hranatý a nadčasový

Mercedes-Benz třídy G, známý také jako "Géčko", je ikonou automobilového světa. Jeho charakteristický hranatý design je okamžitě rozpoznatelný a stal se synonymem pro robustnost, luxus a nadčasovost. Od svého uvedení na trh v roce 1979 prošel model G-Klasse jen minimálními designovými změnami, což svědčí o nadčasovosti jeho původního konceptu. Jeho hranaté tvary, rovné linie a minimalistické křivky mu dodávají nezaměnitelný vzhled, který odolává módním trendům. Tento design není jen estetickou volbou, ale má i praktické opodstatnění. Hranatá karoserie poskytuje více vnitřního prostoru pro cestující i zavazadla a zároveň usnadňuje výhled z vozu. Robustní konstrukce a rovné plochy karoserie také usnadňují opravy v terénu. Mercedes-Benz G-Klasse je důkazem, že nadčasový design a praktičnost se nevylučují, ale naopak se mohou vzájemně doplňovat a vytvářet ikonu, která odolává zubu času.

Výkonné motory: Benzín i diesel

Mercedes-Benz třídy G, ikonický off-road, je známý svou robustností a výjimečnými schopnostmi v terénu. Nabízí také působivou škálu výkonných motorů, které uspokojí i ty nejnáročnější řidiče. Pro ty, kteří preferují benzín, je k dispozici několik variant. G 500 je poháněn silným motorem V8 o objemu 4,0 litru, který produkuje impozantní výkon a točivý moment. Pro ty, kteří hledají ještě více síly, je tu Mercedes-AMG G 63 s motorem V8 o objemu 4,0 litru s dvojitým přeplňováním, který poskytuje ohromující výkon a dynamiku. Pro ty, kteří dávají přednost dieselovým motorům, je tu G 400 d. Tento model je poháněn šestiválcovým dieselovým motorem o objemu 3,0 litru, který je optimalizován pro točivý moment v nízkých otáčkách a efektivitu. Všechny motory jsou spárovány s devítistupňovou automatickou převodovkou, která zajišťuje plynulé řazení a optimální spotřebu paliva. Ať už si vyberete benzínový nebo dieselový motor, Mercedes-Benz třídy G vám zaručí nezapomenutelný zážitek z jízdy.

Luxusní interiér: Komfort a technologie

Mercedes-Benz třídy G je už dlouhá léta synonymem pro luxus a odolnost. Jeho interiér se ale v posledních letech posunul do zcela nové dimenze komfortu a technologické vyspělosti.

Zapomenete na drsný off-road a ocitnete se v luxusním salonku na kolech. Jemná kůže Nappa, ušlechtilé dřevo a leštěný kov, to jsou materiály, které vás obklopí. Sedadla s masážní funkcí a vyhříváním, prémiový audiosystém Burmester a ambientní osvětlení s možností volby až 64 barev, to jsou jen některé z prvků, které zaručí maximální komfort.

Mercedes-Benz třídy G je ale i technologickým skvostem. Digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3 palce a multimediální systém MBUX s hlasovým ovládáním vám poskytnou všechny potřebné informace a zábavu. Bezpečnostní systémy, jako je asistent jízdy v pruzích, adaptivní tempomat nebo systém nouzového brzdění, se postarají o vaši bezpečnost v každé situaci.

Mercedes-Benz třídy G v sobě dokonale snoubí luxus, komfort a nejmodernější technologie. Je to auto pro ty, kteří chtějí to nejlepší z obou světů – drsný vzhled off-roadu a komfort luxusní limuzíny.

Jízdní vlastnosti: Schopnosti v terénu i na silnici

Mercedes-Benz G, známý také jako "Géčko", je legenda s robustní konstrukcí žebřinového rámu a třemi uzávěrkami diferenciálu. Díky tomu se nezalekne ani toho nejnáročnějšího terénu. Brodivost dosahuje až 70 centimetrů a nájezdové úhly patří k nejlepším ve své třídě. I přes své terénní schopnosti si Géčko zachovává překvapivě komfortní jízdní vlastnosti na silnici. Jízda je plavná a stabilní, i když s ohledem na jeho výšku a tuhou nápravu nelze očekávat sportovní zážitky. Řízení je poměrně strmé a vyžaduje více otáček volantem, což je daň za jeho terénní zaměření. Na silnici se Géčko cítí sebejistě i ve vysokých rychlostech, ale jeho doménou zůstávají náročné podmínky mimo zpevněné cesty. Spotřeba paliva se pohybuje v závislosti na stylu jízdy a motorizaci, ale obecně se dá říci, že Géčko není zrovna úsporným vozem. I přes vyšší pořizovací cenu a provozní náklady si Mercedes-Benz G získává srdce mnoha fanoušků po celém světě.

Mercedes-Benz třídy G, to je stroj, který se nezastaví před ničím. Ať už se jedná o náročný terén, nebo společenskou událost, "géčko" si vždy poradí s grácií a elegancí.

Matěj Novotný

Cena a dostupnost: Luxus za odpovídající cenu

Mercedes-Benz třídy G nikdy nepatřil mezi cenově dostupné vozy a jeho nejnovější verze tuto tradici neporušuje. Naopak, cena Géčka odpovídá jeho luxusnímu charakteru, prémiovým technologiím a legendárnímu off-roadovému výkonu. Základní model Mercedes-Benz G 500 s výkonným benzínovým motorem o objemu 4,0 litru startuje na ceně přesahující 3 miliony korun. Za tuto cenu získáte impozantní vůz s pohonem všech kol, luxusním interiérem a nezaměnitelným designem. Pokud toužíte po ještě větším výkonu, můžete sáhnout po verzi Mercedes-AMG G 63 s motorem o výkonu 585 koní, jehož cena se pohybuje nad hranicí 4 milionů korun. Samozřejmostí je široká škála příplatkové výbavy, která vám umožní vůz dále individualizovat a přizpůsobit si ho vlastním potřebám a vkusu. Ať už zvolíte jakoukoli konfiguraci, Mercedes-Benz třídy G vám zaručeně poskytne nezapomenutelný zážitek z jízdy a podtrhne váš výjimečný vkus.

Vlastnost Mercedes-Benz G-Class Mercedes-Benz GLE
Typ karoserie SUV SUV
Počet sedadel 5 5 nebo 7 (volitelně)
Pohon všech kol Ano (standardně) Ano (volitelně)
Přibližná cena (Kč) od 3 500 000 od 2 000 000

Konkurence: Kdo se může rovnat Géčku?

Mercedes-Benz třídy G, známý také jako Géčko, je legenda mezi luxusními off-roady. Jeho hranatý design a impozantní schopnosti v terénu z něj dělají ikonu. Ale i ikony mají konkurenci.

V segmentu luxusních off-roadů existuje několik vozů, které se mohou srovnávat s třídou G. Mezi hlavní konkurenty patří:

  • Land Rover Range Rover: Britský rival sází na luxus a komfort. Range Rover je známý svým pohodlným interiérem a kultivovaným chováním na silnici. V terénu si také vede dobře, i když nemusí být tak robustní jako třída G.
  • Toyota Land Cruiser: Japonská legenda je synonymem pro spolehlivost a odolnost. Land Cruiser je oblíbený pro svou nenáročnost a schopnost zdolávat i ten nejtěžší terén. V oblasti luxusu a technologií však zaostává za třídou G.
  • Jeep Wrangler: Americká ikona je synonymem pro off-roadové nadšení. Wrangler je k dispozici v mnoha konfiguracích, od spartánských modelů až po luxusnější verze. V terénu je Wrangler ve svém živlu, ale na silnici může být hlučný a nepohodlný.

Kromě těchto hlavních konkurentů existuje i několik dalších vozů, které by se daly s třídou G srovnávat, jako například Lexus LX, Infiniti QX80 nebo BMW X7. Každý z těchto vozů má své silné a slabé stránky. Volba nakonec závisí na individuálních preferencích a potřebách.

Budoucnost modelu: Elektrifikace a inovace

Mercedes-Benz třídy G, ikona známá svou robustností a terénními schopnostami, se dívá do budoucnosti s elektrifikací a inovacemi. Automobilka Mercedes-Benz se zavázala k elektrifikaci svého portfolia a "Géčko" nezůstane pozadu.

Očekává se, že plně elektrická verze Mercedesu-Benz třídy G, pravděpodobně nazvaná "EQG", bude uvedena na trh v blízké budoucnosti. EQG by si měl zachovat ikonický hranatý design a terénní schopnosti, ale s tichým a ekologickým elektrickým pohonem.

Kromě elektrifikace se u Mercedesu-Benz třídy G očekávají i další inovace. To by mohlo zahrnovat pokročilé asistenční systémy řidiče, vylepšené technologie konektivity a luxusnější interiér. Mercedes-Benz se neustále snaží zdokonalovat své vozy a třída G nebude výjimkou.

Přechod k elektrifikaci a neustálé inovace zajistí, že Mercedes-Benz třídy G zůstane relevantní a žádaný i v nadcházejících letech. I v budoucnosti bude "Géčko" symbolem luxusu, odolnosti a schopností, ať už na silnici nebo v terénu.

Mercedes-Benz třídy G, známý také jako "Géčko", se od svého uvedení na trh v roce 1979 etabloval jako ikona automobilového průmyslu. Jeho robustní design, výjimečné terénní schopnosti a luxusní interiér z něj učinily oblíbenou volbu pro dobrodruhy, celebrity i milovníky aut po celém světě. I přes svůj věk a nespočet konkurentů si "Géčko" zachovalo svůj nadčasový design a nezaměnitelný charakter. Tajemství jeho úspěchu spočívá v kombinaci tradice a inovací. Mercedes-Benz neustále vylepšuje a modernizuje "Géčko", aby držel krok s dobou, ať už se jedná o nové technologie, výkonnější motory nebo luxusnější interiér. Zároveň si ale zachovává jeho ikonický vzhled a charakteristické rysy, které z něj dělají legendu. Mercedes-Benz třídy G je důkazem, že nadčasový design a výjimečné schopnosti nikdy nezestárnou. I v budoucnu bude "Géčko" symbolem luxusu, dobrodružství a nekompromisní kvality, která oslovuje stále nové generace.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: auta

Autor: Eliška Nováková

Tagy: mercedes benz g | automobilový model mercedes-benz