Legendární BMW M3 E46: Výkonnost a elegance v jednom automobilu

Bmw M3 E46

Historie modelu BMW M3 E46

Historie modelu BMW M3 E46 sahá až do roku 2000, kdy byl tento vůz poprvé představen. Jednalo se o čtvrtou generaci řady M3 od společnosti BMW. Vůz byl vybaven motorem S54B32, šestiválcovým řadovým motorem s výkonem 343 koní. M3 E46 bylo dostupné jako kupé, kabriolet nebo sedan a nabízelo skvělé jízdní vlastnosti a sportovní charakteristiku, což z něj udělalo oblíbený model mezi nadšenci pro výkonná auta.

Technické specifikace a výkon

BMW M3 E46 bylo poháněno legendárním řadovým šestiválcem o objemu 3,2 litru, který dosahoval výkonu až 343 koní. Díky manuální převodovce se tento vůz dokázal zrychlit na 100 km/h za pouhých 5,1 sekundy. Maximální rychlost dosahovala hodnoty až 250 km/h, což potvrzuje sportovní charakter vozu. Důležitou součástí technických specifikací byl také precizní podvozek a brzdy, které zajišťovaly skvělou ovladatelnost a bezpečnost i při extrémních jízdních podmínkách.

Design a aerodynamika

Design vozu BMW M3 E46 je ikonický a elegantní. Své kořeny má v motorsportu, což je patrné i ve vzhledu auta. Agresivní přední nárazník s velkými otvory pro chlazení a charakteristický dvojitý ledvinový gril dodávají vozu dynamický vzhled. Lepší aerodynamiku zajišťují boční faldy, difuzor a decentně integrované spoiler na zádi. Každá linie vozu byla navržena s ohledem na maximální stabilitu a ovladatelnost i při vysokých rychlostech. Celkově design BMW M3 E46 kombinuje sportovní eleganci s agresivitou, čímž se stává nezaměnitelným modelem na silnici.

Interiér a výbava

Interiér modelu BMW M3 E46 je kombinací luxusu a sportovní elegance. Kvalitní materiály a precizní zpracování jsou typické pro interiér této legendární sportovní limuzíny. Sedadla jsou ergonomicky tvarovaná a poskytují vynikající boční oporu při dynamické jízdě. Řidičský prostor je orientován na řidiče, což dodává vozu závodní charakter.

Výbava vozu zahrnuje klimatizaci, elektricky ovládaná okna a zrcátka, navigační systém a audiosystém s vysokým výkonem reproduktorů. Volitelně bylo možné vybavit auto i koženým interiérem či sportovními sedadly. Přístrojový panel s analogovými ukazateli dodává vozu klasický vzhled, který se skvěle doplňuje s moderní technologií.

Celkově lze říci, že interiér BMW M3 E46 kombinuje pohodlí s funkcionalitou a sportovním duchem, což přispívá k celkovému luxusnímu dojmu vozu.

Jízdní vlastnosti a zážitek za volantem

BMW M3 E46 je známý svými skvělými jízdními vlastnostmi a zážitkem za volantem. Díky preciznímu řízení, skvělému podvozku a vynikající rovnováze nabízí nezapomenutelný zážitek při každé jízdě. Motor S54 s výkonem 343 koní umožňuje rychlé zrychlení a agilní chování vozu v zatáčkách. Přesné řazení manuální převodovky dává pocit absolutní kontroly nad vozem. Důkladně vyvážené podvozkové nastavení zajišťuje stabilitu i komfort jak při každodenním používání, tak i na okruhu. BMW M3 E46 je skutečně sportovní auto, které dokonale splňuje očekávání náročných řidičů.

Cena a dostupnost na trhu s ojetými vozy

BMW M3 E46 je dnes považováno za klasický model, který si udržuje stabilní cenu na trhu s ojetými vozy. Cena za dobře udržovaný exemplář se pohybuje v rozmezí od 600 000 Kč do 900 000 Kč, přičemž speciální edice nebo vzácné provedení mohou dosahovat ještě vyšších částek. Dostupnost tohoto modelu na trhu je střední a záleží především na stavu a historii konkrétního vozidla. Při nákupu ojetého BMW M3 E46 je důležité provést důkladnou kontrolu technického stavu a servisní historie, aby nový majitel mohl plně vychutnat radost z jízdy s tímto legendárním automobilem.

Publikováno: 14. 03. 2024

Kategorie: auta

Autor: Martin Králíček

Tagy: bmw m3 e46 | automobily